Gay arkadaşlık sitelerindeki artış ve sektördeki Niche siteler

Marjinal arkadaşlık sitesi kurmak isteyenlere önerilerTürkiye'de, özellikle son 2 yılda, sürekli değişik isimlerle gündeme gelen bir birinden yeni gay arkadaşlık sitelerinde bir artış oldu. Elbette herkes istediği projeyi hayata geçirmekte özgür ve denemekte fayda var, orası başka mesele ancak kararlı olmak bilgili olmayı da gerektirir. Aslında önceki 👈yazımın giriş bölümünde arkadaşlık sitesi kurmak isteyenlere, kitle seçiminde karar vermeleri gerektiği konusuna değinmiştim. 

Lezbiyenler, Eşcinsel erkekler veya heteroseksüel bireyler veya başka bir kitleye yönelik bir Niche site mi oluşturmak gerektiğine veya halen sektörde benzeri sitelere ihtiyaç olup olmadığına daha profesyonelce bakmanız gerekiyor! Örneğin eşcinsel arkadaşlık sitelerini baz alacak olursak): Hornet Grindr veya, Planet Romeo vs gibi siteler kesinlikle başı çekiyor! Veya alternatif olarak Türkiye'den Gabile sitesini örnek gösterebiliriz. Ancak, yakın zamanda Hem hornet hem de Gabile erişime kapandı. Bunun gibi olasılıkların farkında olmak gerektiğinin de altını çizmek isterim. Bu linkten ☞ Türkiye’deki En İyi Gay Sohbet Uygulamaları hakkında ve dolayısıyla Türkiye'de Niche olan gay tanışma uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüyo: Bir gay arkadaşlık projesini yapmak için 5 hetero seksüel yazılımcıyı bir araya getiremeyebilirsiniz :) Ancak aynı durum 5 LGBT yazılımcı bulsanız da geçerli. Belki bir tık daha zor. Şunu da eklemek isterim. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer eşcinsel topluluğuna yönelik bir arkadaşlık sitesi projesi başlatmak isterseniz, yine üzülerek söylüyorum, özellikle Türkiye'de, neredeyse hiç bir yazılım şirketi buna destek olmayacaktır parasını ödeseniz dahi buna imza atmak istemeyebilir veya kendi yazılımlarının böyle bir projede kullanılmasını istemeyebilirler. Elbette istisnalar kaideyi bozmaz. 


Özellikle bir gay arkadaşlık projesi için bilmeniz gerekenler var!Yukarıda da belirttiğim gibi, bir elin nesi var iki elin sesi var diyerek takım olabilir maliyetleri paylaşabilir ve gücünüze güç katabilirsiniz. Ama bu sadece dile kolay bir söylem olmaktan öteye gidemeyebilir! Bununla ilgili söyleyecek çok şeyim var… Dikkatle okumaya devam edin. Madalyonun diğer yüzünden bolca bahsedeceğim.

İnsan faktörü ve eşcinsel insan faktörü 

Her projede olduğu gibi insan en önemli faktördür. Ve tabiri caizse dananın kuyruğunun koptuğu yer burasıdır. Ancak bunun için insan / ziyaretçi / kullanıcı faktörlerini çok iyi öğrenmeniz ve anlamanız gerekebilir. Türkiye’de eşcinsellik kavramı tam bir muamma! Eşcinseller, eşcinsel kimliklerini rahatlıkla dile getirememekte. Cinsel yönelimlerini saklama endişesi yüzünden bu tarz sitelere çok rağbet göstermiyor ve aslında ilgi alanları olmayan, aradıkları kitleyi barındırmayan sitelere üye olmayı tercih ediyorlar. Bu gizli gay'ler, gay arkadaşlık sitelerine de üye oluyorlar ama endişeli ve gizlilik korkusuyla, resimsiz vb şekillerde anonim olarak kaydoluyor. Ancak kadın erkek sitelerinde resimlerini ve profillerini göstermekten çekinmiyorlar. Böylece bayanların olduğu sitede olmak cinsel kimliklerinin ifşa olmasını engelliyor hatta kapatıyor. Zaten heteroseksüel tabanlı sitelerde de gay partner arayışında olanlar var. E haklılar da tabi. Orası da ayrı mesele. Herkes yeteri kadar cesaret gösteremeyebiliyor. Ancak bu gerçekler bilmeniz gereken detaylar arasında.

Örneğin, Hornet webden erişime kapatılmış olmasına rağmen bildiğimiz en popüler en Niche olan gay arkadaşlık sitesi, değil mi? Üstelik uluslararası bir üne sahip. Türkiye’den yüz binlerce üyesi var. Bu yüz binlerce üyenin neredeyse yüzde 80’i tamamen anonim iken ve Hornet gibi inanılmaz çözüm odaklı ve inanılmaz aktif bir site varken, sizin henüz kalabalığın çok olmadığı ortamınıza (projenize) neden katılsınlar? Katılsalar bile büyük bir çoğunluğunun bir daha geri geleceğini garanti edemezsiniz. Çünkü kimse çok az insanın olduğu yerde kalmaz istemez veya bir daha geri gelmez.

Gay arkadaşlık sitelerinden para kazanmak için bilinmesi gerekenler

Hornet, bir şekilde, başarması bir hayli zor olan yüzlerce parametreyi bir araya getirmiş güçlü bir ekibin işi (Dikkat belki onlarca belkide yüzlerce kişiden oluşan bir ekipten bahsediyoruz). Ve o kadar kalabalık varken gizli eşcinseller defalarca anonim olarak da olsa ister istemez Hornet’e geri geliyor. Çünkü insanların özellikle gay arkadaşlık sitelerinde aradığı şey belli. Kolaylıkla bir seks partneri bulmak. Özellikle Türkiye’de gizlilikten yana çekincesi olan eşcinsel erkeklerin davranışları, Avrupa veya Amerika'daki görece gelişmiş dediğimiz toplumlardaki eşcinsel erkek davranışlarından biraz daha farklı olabilir.

Türk eşcinsellerin çoğunluğu, çoğunlukla anonim kalmayı tercih edecekler. Ancak bu başlıca mesele değildir. İnsanların anonim kalmak için başka geçerli sebepleri de her daim olabilir. Hornet'in tek tıkla kolayca girilen ortamının aksine bazı ülkelerde daha da da popüler olan Grindr ve daha nice diğerleri üyelik aktivasyonu isteyen projelerdir. Ancak hepsi de farklı ve çok büyük kitlelere hitap eden projeler. Şimdi bu rakipler varken eşcinsel bir kitleye hitap eden arkadaşlık sitesi kurmanın yani Hornet veya Grindr gibi olmanın zorluklarını bir düşünün! Ancak yine de gay arkadaşlık sitesi kurma fikrinden halen vazgeçmediyseniz, yazının devamı tam size göre

Herhangi bir projeye başlamak için büyükleri örnek almak gerekmez


İlle de bir gay arkadaşlık sitesi kurmaksa planınız, Türkiye’deki gibi kullanıcı sayısı dar açılı bir bir kitlede söz sahibi olmak kolay olmayacaktır. Çünkü kusursuz bir arkadaşlık sitesi yazılımı kurmuş olsanız dahi, 5. adımda bahsettiğim insan faktörü, sizin için en önemli faktör. Kimsenin olmadığı veya insanların kolaylıkla partner bulamadığı bir çok proje kapatılmasa dahi yerinde sayıyor demek kesinlikle mümkün. Yerinde sayan bir projeyi mi tercih ediyorsunuz? Elbette temel motivasyonunuz bu değildir. E yukarıda da bahsettiğim gibi SEO ile anahtar kelimede yükselirim, gelen gelir diyorsanız onu da unutun, keza, tüm anahtar kelimelerde para harcamadan ilk sayfaya gelemezsiniz. Çok iyi özgün ve orijinal içeriklerle belli başlı bazı kelimelerde ilk sayfalara gelebilirsiniz ama tümü için imkansız. Çünkü sektörde sadece siz yoksunuz ve sadece sizin projenizin ilk sayfalarda görünmesi ne kolaydır ne de adildir. Hornet'in yaptığını dünyada sadece bir kaç şirket başarabilmiştir bu site yine Hornet'in kendisi olup henüz emsali olmayan bir projedir!

Ne yani, girişimciler başka platformlar ve çevrim içi topluluk siteleri yaparken Facebook var biz başaramayız mı diyor? Elbette böyle bir şey söz konusu değil. Ama Facebook varken kitlenin bir kısmını bünyenize katmak için bile dev bir ekip olmanız gerekecektir. İmkansız değil ama çok zor... 

Arkadaşlık sitesi projeniz için çevreniz işe yarayabilir de yaramayabilir de!

Şahsi deneyimlerim: Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan sitenize üye olmalarını veya sitenizi sık sık kullanmalarını isteyebilirsiniz. Onlara neleri sunduğunuzu, veya nasıl daha iyi olabileceğinizi sık sık sorabilirsiniz. Özellikle yakın çevrenizin kesinlikle çok daha eleştirel yaklaşması veya asla yaklaşmaması da söz konusu olabilir! Bu maalesef insanlığın sorunu. Yeni bir şeyler denemek istediğinizde mutlaka sizi al aşağı etmek isterler. Ancak yaptığınız şeye heyecanla ve istekle yaklaşım gösterecek olanlar en yakın çevrenizden olmayabilir. İyi arkadaşlık ilişkileriniz olsa bile bu zaten sadece yakın çevrenizdeki 3 - 5 kişiyle olacak iş kesinlikle değildir.

Arkadaşlarınıza bahsedin veya sessiz kalın

Bir tüyo olarak, projenizden, çevrenizdeki, özellikle söz konusu kitleden olan insanlara asla bahsetmemeyi tercih edebilirsiniz. Empati yapın. Hornet'in sahibi sizin yakın arkadaşınız olsa girer miydiniz? :) Muhtemelen çok tercih etmezdiniz :) çünkü meraklı gözlerden çekinebilir veya kişilerin başarısına katılmak istememek arası bir şey de olabilir! E tabi bu durum çok daha detaylı. Bazı arkadaşlarınıza bu teklifi sunduğunuzda 'ne? nasıl yani! ben onun sitesinde görüncem de benim üstümden para kazanacak! diye düşünebilir. Hani bu teklifi de zaten benzeri onlarca sitede vakit harcayan arkadaşlarınıza yapıyorsunuz. Söz konusu sizin projeniz olduğunda yakın çevreniz asla katılım göstermeyebilir. Bunun elbette en temel sebebi kendi gizliliklerinden şüphe etmeleri veya alternatif olarak başarmanızı istememeleri olabilir. Zaten kendini tanıdığınız birinin sizden ne çekincesi olabilir ki? O yüzden sessiz kalmayı tercih edebilirsiniz. Bu yazıda tüm olasılıkları değerlendirdik. Varsa herhangi bir projenizde başarılar diliyorum. Lütfen, varsa görüşlerinizi veya eleştirilerinizi iletmekten çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler

Yorum Gönderme

0 Yorumlar