Arkadaşlık sitelerinden nasıl para kazanılır?Arkadaşlık Sitelerinden para kazanmak ve Niche Olmak uzun soluklu bir süreçtir. Bu yazıda tüm bilmeniz gerekenler var.

'Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak meselesinin gerçekten kolay olduğu düşüncesi yaygın bir kanı! Ancak bu kanı hem doğru hem de yanlış. Zaten asıl sorun burada başlıyor başlıyor. Yani para kazanma meselesi. Bu çok detaylı ve uzun soluklu bir süreçtir. Okuyacaklarınız profesyoneller tarafından yazılmamış olup profesyonellerin bakış açıları değerlendirilmiştir. Bu yazı şahsi deneyimlere dayalı bilgilendirme amaçlı yazılan ön bilgi niteliğindedir. Pratikte, paylaşılan bilgiler kesinlikle değişebilir'

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak ve süreci anlamak

Arkadaşlık sitesinden nasıl para kazanılır?

Arkadaşlık siteleri, üyelerine belli başlı hizmetler karşılığında ücretli üyelik satarlar. Buna Gold üyelik veya Premium üyelik de denebilir. Ücretli ve ücretsiz profillerinizle site içinde bir başkasına göndereceğiniz mesaj sayısı, yükleyebileceğiniz fotoğraf sayısı, veya görüntüleyebileceğiniz profil sayısı bu hizmetlerden sadece bir kaçı ve daha sınırsız özellikler de ücretli üyelikler kapsamında olabilir. Söz konusu site zaten bunun için kurulmuştur ve projelerin para kazanma beklentisi içinde olmaları gayet normal. Ancak para vermeye değecek hizmetleri veya size sundukları hizmet için sizden ücret almaları söz konusu ise, zaten sektörde başarılı olmuştur demek hiç yanlış olmayacaktır.

Kullanıcıların çözüm olmayan bir şeye para ödemeyeceği çok nettir. Ayrıca bir arkadaşlık sitesi konseptine sahip bir projenin ücretsiz olarak sunulması imkansız değil ama çok zordur. Bu ve benzeri arkadaşlık sitelerinin bazıları reklam gösterme konseptiyle de çalışırlar. Yani sadece üyelere ücretli üyelik satmak değil ayrıca reklam geliri de elde ederler. Ancak reklam geliri eğer gerçekten çok isim yapmış veya çok trafik alan bir proje değilse söz konusu sitenin sürdürülebilirliği için yeterli rakamlar değildir. Sektör, kitle, vb tüm data ve değişkenlere hakim olmak gerekiyor. Yazının devamında tüm detaylar objektif olarak değerlendirilmiştir.

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak

İnternetten para kazanmak için en kolay yol nedir diye soruyorsanız kısaca, kesinlikle arkadaşlık sitesi açmak değil! Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak bir mesele mi? Evet kesinlikle bir mesele. YouTuber olun! Keza şansınız daha yüksek! Youtube kanalınızda ilgi çekici şeyler yapar iyi iş çıkarırsanız ve gerçekten insanlar için iyi, öğretici veya bir şekilde dikkat çekici şeyler üretirseniz, işte o zaman ayda 1000 lirayı hak ettiniz demektir. Veya ben her gün mutlaka muhteşem yazılar yazarım diyorsanız blogger da olabilirsiniz.

Ne bin lira mi? Nasıl yani az mı çok mu oluyor? E bence tek başına evinden her gün bir yazı yazarak veya hafta 1 2 videoyla 1000 lira kazanmak demek günde ortalama 2-4 saat çalışmak demektir. Ve bu açıdan bakınca hiç fena sayılmaz. Ayrıca ayda 1000 TL kazanır duruma gelmeniz de en az 2 yılınızı alabilir yani bir kaç yıl boyunca yok pahasına uğraşmanız gerekebilir… Belki çok daha fazla. Bunlar sizlerin de tahmin ettiği genel bilgiler olup kesinlikle değişiklik gösterebilir. Ayrıca Türkiye’deki en iyi Bloggerlar veya Youtuberlar vs kim? Ne karşılığında ne kadar kazanıyorlar gibi bir ön araştırma yapın! Yola çıkmadan önce iyi karar vermeniz iyi bir plan yapmanız gerekebilir. Neyde iyisiniz mesela? 

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak ve sektörde giderek artan arkadaşlık siteleri

Şimdi, asıl sorunuz İnternet’ten para kazanma mevzusu ise İnternet’ten para kazanma (link yakında güncellenecektir) konusunu uzun uzun ele aldığım linkteki yazıya mutlaka bakın derim çünkü günde 2 TL kazanmak ta kazanmaktır 1 TL de! Örneğin günde 10 TL mi kazanıyorsun? Evet hiç hiç fena değil... Peki ya günde 100 TL? Sana koca bir bravo...   Ancak bütün bu rakamları kazanmanın değişkenlerini anlamanız gerekecek. Ve hepsinin zorluğu kendi içinde farklılıklar gösterir. Tüm detaylar yukarıdaki linkte...

Konuyu başlıkta bahsi geçen arkadaşlık sitelerinden para kazanmak ve hangi sektörü seçmeniz gerektiği konusuna bağlayacak olursak, doğal olarak hepsinin bu işten para kazanmayı istediği sonucuna varmamak mümkün mü? Tabi ki değil! Elbette para kazanmayı istemek kadar normal bir şey olamaz. Ancak bu sektörde emin olun sadece iyi olanlar kazanıyor. İyi olmak meselesi de tartışılır. Üstelik sürekli olarak bu işe yatırım yapan dev firmalar var ve sektörde artık çok fazla arkadaşlık sitesi projesi mevcut. Öncelikle bu büyük firmaların projeleri arasından nasıl sıyrılabileceğiniz meselesini çözmeniz gerekiyor. (Yüksek bütçe ve reklamlar gibi) Ve bu gerçeğe dayanarak samimiyetle söylüyorum ki; Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak kolay değildir! Gerçekten değildir! İnsanlarla empati yapınız ve gerçekçi olunuz. En önemlisi ise gerçekten bir vizyona sahip olmak. Amacınız, öncelikli olarak para kazanmak değil de, insanlara gerçekten iyi bir şeyler sunmak olmalı. Bunu iyi kavradıktan sonra işe el atmayı düşünebilirsiniz. Zaten bu yazımda direkt olarak bir cevap yazamayacağım için başarı olasılıklarına değiniyorum. Olasılık olasılıktır diyorsanız devam edin.

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak için sektörel yaklaşım

Özellikle sektörde öne çıkmasını istediğiniz bir arkadaşlık sitesi oluşturmak için cinsiyetten bağımsız bakmak ve genel olarak arkadaşlık sitesi konseptini iyi anlamış olmak gerekiyor. Yani yapanların bunu yaptıklarını gördük. Projenizin kızlara, erkeklere, veya olgun yaş gurubuna, dul bayanlara, bekar gençlere, eşcincel erkeklere veya evlilik sitesi türü bir başka spesifik kitleye hitap etmesi mi söz konusu? Veya çok daha ilginç ortak noktaları olan bir kitleye mi bir hizmet sunmak istiyorsunuz? Tüm detayları göz önünde bulundurup iyi karar vermek ve birazda internet kullanıcısı hakkında demografik bilgi sahibi olmanız gerekir. Hemen şunu da belirtmem gerekir tüm bu kitlelerin hepsi için bir proje var. Ne yani gelecekte başka Youtube kanalları veya farklı arkadaşlık siteleri açılmayacak mı? Elbette açılacak sizde kendi şansınızı denemeyi elbette isteyebilirsiniz. Kısaca sektör seçimine çok dikkat 👈

Son trendler: Sugar Daddy Sugar Babe arkadaşlık sitesi konseptleri

Son 2 – 3 yıldır arkadaşlık siteleri sektöründe trend olan nedir diyorsanız, özellikle Amerika veya bazı biraz daha gelişmiş ülkelerde, SugarDaddy, SugarBaby tarzında, arkadaşlık siteleri ortaya çıktı. Daha doğrusu konsept bu hale dönüştü. SugarDaddy veya SugarBaby siteleri, yaşça büyük zenginlerin, genç ve güzel veya yakışıklı sevgili aradıkları, arkadaşlık siteleridir. Yani genel konsept zenginler ve güzeller arası ilişkileri baz alıyor. Biraz değişik ve uç bir konsept ama bu tarz arkadaşlık sitelerinin oluşumu, söz konusu ülkedeki kişilerin bu hizmete bakış açısıyla orantılı. Demografik meseleler yani.

Demografik örnekler

Türkiye’de birileri böyle bir konseptle; Zengin adam fakir kız vs. gibi kitleleri birleştiren bir arkadaşlık sitesi oluştursa inanılmaz popüler olabilir. Hani evlilik sitelerinden bir tık farklı bir site konsepti ya o açıdan. SugarDaddy veya SugarBaby siteleri bir eskort sitesi ve evlilik sitesinin karışımı gibi geliyor kulağa. Bence bomba bir tüyo diyeyim ve bu konuyu da burada bırakıp devam edelim. Ancak Türkiye'de böyle bir site kesinlikle TİB engeli yiyecektir. İlle de bu tarz bir arkadaşlık sitesini örnek almak isterseniz, örneğin, Türkiye'deki zengin erkeklere talip yabancı kadınların ilgileneceği bir arkadaşlık sitesi projesi ve dünya genelinden erişim sağlaması için çok dilli bir platform oluşturulabilir. En azından küçük bir fikir.

Sektörel başarı yolunda bilinmesi tamamlanması gerekenleri adım adım inceleyelim.

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak

Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak için Niche siteleri örnek almak

1- İlk adım: Niche olmak ne demek? Basit bir tanımla bir websitesi'nin söz konusu sektörde en iyisi, en otoriter olanı ve en bilineni demektir. Niche olma meselesi uzun uzun konuşulabilir ancak kısa keserek şu örnekleri vermek Niche olmak ne demek soruna daha sağlıklı bir cevap olur. Siber Alem, Pembe Panjur, Eçift Türkiye'de bu işte gerçekten başarılı yani niche olduklarını söyleyebileceğimiz arkadaşlık sitelerindendir. Bu projeleri Türkiye'deki en popüler arkadaşlık siteleri ve dolayısıyla Niche siteler olarak tanımlayabiliriz.. Bu derece başarılı olma ihtimaliniz ülkedeki kitlenin kare köküyle ve kitlenin ne kadarına hakim olduğunuzla orantılı. Elbette bu matematiksel hesabı göstermek kolay değil!

Bu sitelerin TV reklamlarıyla da büyük kitlelere ulaştığını unutmayın. Buda eşittir çok büyük bir maliyet. Amacım abartmış olmak için abartmak değil gerçekten abartı olanı iletmek ve arkadaşlık sitelerinden para kazanmak olgusunun ne kadar zor olduğunun altını çizmek. 'Niche olmak', bir kaç yıllık mevzu değil veya bazı açılardan sadece parayla almak da mümkün değil. Niche olmak total sürecin kendisidir. İlk adımı anlamak ikinci adımı atmadan önce daha profesyonelce davranmanızı sağlayacaktır.

Yazılım sektörüyle haşır neşir olmak, yazılımdan anlamak ve maliyet

2- İkinci adım iyi bir yazılımdır. Bir arkadaşlık sitesini tek başınıza yönetemeyebilirsiniz! İyi bir yazılımcı olmak da tek başına kesinlikle yeterli değil. Ve bir ekibe ihtiyacınız olacağını unutmayın. Sonuç olarak bize gereken iyi ve sağlıklı işleyen bir yazılım değil mi? Ve her şeyiyle tam entegre bir yazılım bulmak ve buna sürekli olarak yazılımcı desteği sunmak sizce ne kadar ucuz olabilir? Tamamen kendinize özgü, yani sadece size ait bir tasarım veya yazılım için minimum, 30, 40 veya 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekebilir. İsteğinize göre belki çok daha fazla veya daha az.

Yazılımcı iseniz, ki öyle olsaydınız bunun ne derece zor olduğunu ve tam bir sitemi oluşturmanın yıllar alacağını daha iyi bilirsiniz. Bu yüzden denebilir ki; Profesyonel ve tam bir sistemi size sadece alanında çok iyi bir yazılım şirketi ekip olarak sağlayacaktır ve bu kişiler size yukarıda bahsettiğim rakamlara mal olacaktır. Bu maliyet meselesi uzun süre devam edebilir! Veya bu kişilere kendi bünyenizde çalışan kişiler olarak istihdam sağlamanız gerekebilir. E tabi maaşlarını ödeyecek paraları kazanıyorsanız. Ancak dert etmeyin hala çözüm olacak alternatifler söz konusu. Yazının devamında tüm detayları anlatacağım.

Tüyo: Alanında uzman 5 6 kişilik gönüllü bir yazılımcı topluluğu bir araya gelebilir. Ekip olursanız zaten sadece arkadaşlık sitesi projesiyle yetinmezsiniz. Bunu işletmeye bile dönüştürebilirsiniz ki bunu zaten yapan çok firma var. Ekipler sürekli iş birliğiyle iyi şeyler çıkarırlar. Ancak ekip olmak zor mesele ve cepten ne kadar az para çıkarsa o kadar iyi olur diyorsanız, ekip olmanız gerektiğini bilin. Bu tüyoyu iyi değerlendirecek kişiler bir araya gelirse emin olsunlar ki iyi şeyler başarabilirler. Sözle karın doymaz harekete geçmek ve ekip olmayı bilmek gerek. Ekip olmak  zor ama kaçınılmaz tek çözümdür.

Bu sadece çözüm odaklı bir alternatif...

Kitleniz için Arkadaşlık sitesi scriptleri

İnternet'te bu tarz proje başlatmak için çok başarılı hazır yazılımlar (arkadaşlık scriptleri) bulmak mümkün. Bu hazır yazılımları sunan şirketler genel olarak bu tarz projeleri geliştirirler. Ama onların işi bir arkadaşlık sitesi yönetmek değildir. Bu şirketler bu tür arkadaşlık sitelerinden para kazanmak isteyenler için yazılım geliştirirler ve bu yazılımlar tamamıyla profesyonel yazılımcılar tarafından kodlanmıştır. Bu şirketler bu yazılımı kullanan müşterilerinden, yani sizden, farklı yollarda kazanç elde ederler. Örneğin; Size, hazır bir arkadaşlık sitesi scripti'ni belli özelliklerle tam çalışır halde kurar ve teslim ederler. Ve bununla ilgili tüm detayları ve şartları, arkadaşlık sitesi scriptini, sattıkları sayfa üstünde tüm detaylarıyla belirtir ve ayrıca ürünün çalışan bir demosunu sunarlar. Bu şirketlerin bazıları her yıl ücret isterken bazıları da tek fiyatta tüm modülleriyle birlikte hizmeti sunarlar.

Yazılım şirketlerinin arkadaşlık sitelerinden para kazanmak için sunduğu hizmetler

Bazıları size sattıkları, arkadaşlık sitesi scripti için bir kaç yıl yazılım desteği verirken bazıları ise ömür boyu varsayılan fonksiyonellik için destek verebilir. Bu çok çok önemli bir detaydır. Ayrıca size teslim ettikleri hazır yazılımda değişiklik yapılmasını isterseniz bunun için ekstra ücret talep ederler ki bu çok normal, zaten onlar genel olarak bu şekilde kazanırlar. Evet sundukları yazılım iyidir ama aynı yazılımı yüzlerce farklı firmaya veya şahıslara sattıklarını ve bu işe yatırım yapmak isteyecek kişilerin sitedeki modifikasyon için para ödeyeceklerini de bilirler. Gerçekten başarılı olmak ve arkadaşlık sitelerinden para kazanmak isteyenler kesinlikle profesyonel düşünmelidir. Bu bağlamda güvenilir bir yazılım şirketi ve iyi bir yazılım bulmak için de ciddi bir araştırma yapmak gerekir. Örneğin 1 ay veya daha fazla...

Hazır yazılımlar, özgün bir yazılımı ve bunun sürekli desteğini maddi anlamda karşılamaya gücü olmayanlar için iyi bir seçenek. Ve bu yazılım şirketleri, 500 dolardan 3000 - 4000- 10000 dolar veya daha üstüne kadar değişken bir fiyat aralığında kendi yazılımlarını sizin alan adınıza lisanlı olarak verebilir ve size bununla ilgili sürekli ve ücretsiz yazılım desteği sunabilirler. Hizmetler ve desteğe göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Çünkü doğal olarak bu iş çok yönlüdür ve buna ihtiyacınız olacak. Yazılım bilmek işinizi biraz kolaylaştırabilir ama bilginiz bütün siteyi batırabilir de. Yani ben yazılımcıyım diyip tek başına bu işe dalmak da mantıklı olmayabilir. İyi bir yazılımcı bunu tek başına yapıp yapamayacağını öngörecektir.

İyi firmalarla çalışmak projenizin para kazanması için kilit nokta

Hazır yazılımlara müdahale etmek tam bir baş belası olabilir. Hazır yazılımları, Türkiye içindeki firmalardan alabileceğiniz gibi, (hatta hiç tavsiye etmediğim bir kaç tanesinin adını vermeyi çok isterdim ama maalesef etik olmayacak) yurt dışı firmaları da seçebilirsiniz. Hatta en profesyoneller yurt dışında bunu bilin. İyi İngilizce bilmek avantaj sağlar çünkü bu firmalarla sürekli iletişim halinde olacaksınız. Türk firmaları kendi yazılımlarının hangi sektörde kullanılacağı meselesini biraz sorun edebiliyorlar da! Keza bir tanesiyle gerçekten ciddi sorunlar yaşadım ve zaman ve para kaybettim...

Ayrıca bu hazır yazılımların, kendi özgün yazılımınıza kıyasen özgürlüğü de sınırlı veya bunu geliştirmesi bir hayli pahalı olacaktır. Keza eninde sonunda geliştirmeyi tercih etmeye mecbur kalacaksınız. Çünkü bu bir yazılımdır ve sürekli olarak geliştirilmeye ihtiyaç duyar.  Bu yazılımı size, sizce neden sadece 500 dolara, 1000 dolara vs gibi düşük maliyetlere versinler ki zaten? Dikkat: Siz bu tür bir iş modelini yapmak isteyen yazılım şirketlerinin hedef kitlesini oluşturuyorsunuz. Bu tarz yazılımlarla başarmak istiyorsanız iş dönüp dolaşıp para harcamaya gelecektir. Para harcama tarafı size uymuyorsa yukarıdaki yukarıdaki tüyoyu değerlendirebilirsiniz. Yani ekip olma işini.

WordPress ile arkadaşlık sitesi kurulur mu?

Tamamen ücretsiz bir başlangıç mı istiyorsunuz? WordPress sitesinin kendisini kurmak için basit bir hosting ve alan adı ücreti size daha ucuza mal olabilir. Bir kaç basit ücretli veya ücretsiz eklenti kesinlikle yeterli olacaktır. Zaten kitle için nasıl bir yerde olduğunun önemi yok işlerini görecek iletişim araçlarını sunmanız yeterli. Ama sizce Niche olan sitelerin hangisi WordPress ve bir kaç basit eklentiyle yapılmıştır ki ? Tabi ki de hiç biri. Ama imkansız mı? Asla imkansız değil. 

Yani kişisel ve başlangıçta bir proje için, denemek, görmek, ve deneyim kazanmak için faydalı olabilir. WordPress çok güçlü bir platformdur. Ama emin olun gerçekten iyi bir şeyler çıkarmak için hep bir uzmana ihtiyacınız olacak ve WordPress ile bu işte başarılı olmak gerçekten ayrı bir zorluk katacaktır. Çünkü projeniz eninde sonunda tıkanacak ve geliştirmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu geliştirmeyi elbette yine uzman yazılımcılardan talep edebilirsiniz ve hatta söz konusu eklenti için belli bir ücret karşılığında destek alabilirsiniz. Ancak sadece bu eklentiye yönelik destek vereceklerdir. Yani sağlıklı ve mükemmel bir yazılıma ulaşmak da zaman alan bir mesele. Dilerseniz WordPress altyapılı sitenize entegre edebileceğiniz şu eklenti temaya bakabilirsiniz ☞ SweetDate

Hosting yönetimi

3- Üçüncü adım. Hosting veya ileride sunucuya ihtiyacınız olduğunda bunun bir diğer zorluk olacağını ve madalyonun aslında diğer tarafı olduğunu lütfen hep göz önünde bulundurun. Ayrıca hosting, hosting firması, yazılımla uyumlu çalışma ve dahi onlarca diğer parametreyi sağlamak hiç kolay olmayacaktır. Zaten bir hosting üstündeyseniz bundan para kazanmayı düşünmeyin bile. Sunucuya geçmeniz gerekecek ve sunucular hem pahalı hem de yönetmesini bilmezseniz altından kalkamazsınız. Bunun için de ücretli destek alabilirsiniz elbette. Ve emin olun bu ücretli desteğin sonu yok. Sürekli ve sürekli para harcamaktan başka çareniz yok. Hatta başarmak vs meselesi bir yana, siz Niche olana kadar veya elle tutulur bir şeyler kazanana kadar, belki hiç kazanamayacağınız kadar para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ve harcadığınız parayı geri kazanabilme garantiniz düşüktür. Kumar gibi yani!

Hosting tavsiye


Hoztt.com hosting konusunda hiç bir yerde karşılaşamayacağınız düzeyde destek veriyor. Sitelerinizi taşıyor ve çalışır vaziyette size teslim etme, veya neredeyse yazılım kısmına kadar olan tüm süreçte çok ayrıcalıklı bir destek sunuyor. Paketlerine göz atmak isterseniz bannerlardan ayrıcalıklı hizmetlere ulaşabilirsiniz.
Türkiye'de çok az sayıda firmadan göreceğiniz ücretli destek paketleri hozzt.com ile ücretsiz. Tüm sorunlara Anında müdahale ve tüm destek taleplerine 5 dakika içinde cevap. Hemen şimdi canlı destek ekibine tüm sorularını ilet

Buraya kadar her şey tamamsa

Bir şekilde yukarıda bahsettiğim seçeneklerden birisiyle kusursuz bir yazılım bütününü oluşturdunuz ve diyelim ki bir miktar para da harcadınız! E zaten gerçekten yeteri kadar para harcadıysanız başarmaya daha yakınsınız demektir. Para harcayacak biriyseniz de, zaten neyin ne olduğunu artık öğrenmişsiniz demektir. Çünkü neye ne için harcadığınız meselesi de ayrı bir tartışma konusudur emin olun.... Neyse, Diyelim ki her şey tamam! Şimdi gelelim asıl meseleye

Reklam / Görünürlük / Bilinirlik / Seo

4- Dördüncü adım: Yazının devamı birinci, ikinci ve üçüncü adımı kusursuz bir şekilde tamamlayanlar için geçerli. Yani diyelim ki bir şekilde her şeyiyle çalışan bir arkadaşlık sitesi yazılımını kurdunuz ve hostinginiz yeterince güçlü ve sisteminiz kusursuz çalışıyor. Kitlenize yönelik tasarım, kullanım ve tüm parametreler, site içi modüller vs. derken bir şekilde yaptınız. Tüm olasılıkları bilerek bu noktaya kadar gelmek için bir para ve en önemlisi de zaman harcadınız! Aradan da 2 yıl 3 yıl vs. geçti... Sonuç? Para kazanıyor musunuz? Belki ayda 100 TL veya bazen 200 TL ve belki 300 TL. Milyar değil ama. 

Kazanç ve beklenen kazanç

'E ne yani bütün emek bunun için mi'? Bu parayla kim geçinebilir? Veya ömür boyu hep bu rakamları kazandıracak bir proje için mi ayrılan bunca zaman ve harcanan para? Ayrıca bu ayda 100 200 nerden geliyor kullanıcılardan mı reklamlardan mı? Bir çok arkadaşlık sitesi projesinin milyarları cebe indirdiğini sanıyorsanız bunu unutun. Böyle bir gerçek olabilir mi? Empati yapın biraz, siz hangi arkadaşlık sitesinin hangi özelliği için ne kadar ödediniz? Kaç defa ödediniz? Kaç defa ödemeyi düşünüyorsunuz? Size ücret ödetmeyi başaran mecra neresi? Sadece Niche siteler bunu yapabilir. Ama siz daha Niche bile olamamışken Ve piyasada Bu kadar Niche site varken nasıl kazanmayı planlıyorsunuz?

Bazı projeler vardır ve o kadar yararlı veya ilginçtir ki; Kullanıcının kendisi asıl reklamdır ve diğer kullanıcıları da çekerler. Bunlar gerçekten iyi uygulamalardır. Ama dikkat edin 'arkadaşlık sitesi' demedim 'uygulama' dedim. (İstisnalar kaideyi bozmaz ama) İnsanlar yararlı ve eğitsel uygulamaları birbirlerine tavsiye edebilirler ama kaç kişinin size başka bir arkadaşlık sitesini önerdiğini gördünüz? Arkadaşlık sitelerindeki ağızdan ağıza yayılma süreci çok daha dar açılıdır. Kimse kimseye bunu sormaz bilen de bir diğerine bunu anlatmayabilir. Bu çok normal çünkü burası bir arkadaşlık sitesi ve kişiler kendi özel hayatlarından endişe edebilecekleri için bu gibi projeler ağızdan ağıza daha daha geç yayılırlar.

Aranma marjı yüksek kelimelerde ilk sayfa olgusu

Eğer bütçe ayırmayı planlıyorsanız, reklam ve pazarlama taktiklerinden iyi anlamanız gerekecek. Reklam bütçeleri ayırmayı tercih etmeyen proje sahipleri kitleye yönelik anahtar kelimeleri hedef alırlar. Bu bağlamda SEO olgusu size çok yardımcı olacak. Ama emin olun SEO biliyorum haydi paçaları sıvayım demeyin! Rakipleriniz her daim sizden güçlü olacak. Anahtar kelimede başa gelmek için harcayacağınız emek, zaman ve parayla kala kalabilir veya hep yerinizde sayabilirsiniz. Çünkü topluluk projeleri sadece anahtar kelime bazında yeterli değildir. Ayrıca nasıl bir SEO taktiği uygularsanız uygulayın tüm anahtar kelimelerde ilk sayfada en tepede görünmek imkansız. Veya korkunç pahalı reklam ve SEO stratejileri uygulamanız gerekecek. Zaten başka yolu yok. Çünkü hayalini kurduğunuz 'arkadaşlık sitesinden para kazanma olgusunun kolaylığına giden yolda' bol bol para harcamalı ve idealinize ulaşana kadar da para harcamaya devam etmelisiniz. Bu da ortalama birinci dalga için belki 50 milyar belki 100 milyar demektir.

Kelime başı maliyetler ve reklam

Google'da örneğin 'arkadaşlık siteleri' kelime çifti için tıklama başı maliyeti yaklaşık 3 ila 10 TL civarında ve uçak bileti gibi değişen tarifelere sahip. Yani ortalama 1000 tıklama için 5 TL den 5 bin lira, 1 TL için 1000 lira ödemekten bahsediyoruz. Her gün 1000 TL harcamak sizi Niche bir site haline getirebilir. Bu da yıllık 365 milyar demektir. Niche olmanın maliyeti budur! Ve bu kullanıcıların sizin ücretli hizmetlerinizi alacağının bir garantisi de yok. İyi içerik ile uzun vadede Niche olmak da söz konusu elbette! Yazının önceki paragraflarında da belirttiğim üzere niche olmak uzun soluklu sürecin kendisi veya sonucudur. Kısa vadeli bir sonuç asla değildir. Niche olmak için reklam en önemli şarttır. Bunu nasıl karşılamayı planlıyorsunuz? Yani kısaca ve özetle arkadaşlık sitesi projenize nasıl olurda binlerce, yüzbinlerce insanı toplayabilir veya aynı anda çevrim içi olan bir kitleyi sağlarsınız? İşte bu kitleyi oluşturmak ve oluşturma bölümüne dahi harcadığınız paranın yanı sıra bir de görünürlük için harcamanız gereken zaman ve para meselesiyle eninde sonunda karşılaşacaksınız. 

Sitenize reklam alabilirsiniz

Eğer siteniz Adsense veya bir başka reklam ortağıyla entegre edebildiyseniz, bu reklamlardan da para kazanabilirsiniz. Ancak bir önceki paragrafta bahsettiğim, kendi popülaritesi için yüksek bütçeli reklam parası harcayan kişileri, kendi sitelerinde dönen reklamlardan elde edecekleri gelirler asla tatmin etmeyecektir. Diyelim ki; aylık yüz bin ziyaretçinin gelmesi için yaklaşık 10 bin TL ödediniz, ancak sizin kendi 100 binlik reklam gösterimlerinden kazancınız, asla 10 bin TL olmayacaktır. Belki 250 300 tl... E tabi reklam ortaklığına entegre olduğunuz aracıya göre değişebilir. Yani tıklama başı maliyet ve söz konusu anahtar kelimeye olan talebe göre, belki 1000 tl veya 2000 tl de kazanabilirsiniz. Ve bu fena olmaz elbette. Ancak bunun için anahtar kelime değerinizi de bilmeniz gerekir! Ve bu değer gerçekten çok çok değişken bir olgudur... Ama konumuz tam olarak reklam kazancı değil. Ve reklamdan kazanmak Milyonlarla ölçülen ziyaretçi kitlesinin olduğu siteler için kayda değer seçeneklerdir. 

Buraya kadar 4 maddede arkadaşlık sitesi projenizi oluşturabilmek için en önemli detaylardan bahsettik ve 4.üncü madde neredeyse bir çok projenin en önemli ortak sorunsalı. Ancak 4 maddenin hepsi de birden neredeyse kusursuz olarak tamamlanmalı. Anlattıklarımın hepsi kişisel görüş olup pratikte tüm değerlerde değişiklik olabilir. Bir sonraki yazımda bu yazının devamı niteliğinde daha dar açılı ve daha düşük kazanç sağlayabilecek marjinal arkadaşlık sitelerine değineceğim. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar