Arkadaşlık sitelerinde profil yazıları: Havalı yazılara dikkatArkadaşlık sitelerinde herkesle görüşmem tarzındaki havalı metinler kullanıcı için bir ayrıcalık mı ?

Kendimizi özel hissetmek elbette güzel bir his. Ama özel olmak göreceli bir durum değil mi? Hani kimilerinin profilleri muhteşem profesyonel fotoğraflarla dolu ve çook karizmatiktir. Veya bu yazının öne çıkan resmindeki gibi bir bayanın havalı profili son derece dikkar çekici olabilir. Yani fotoğraflarla ilgili söylenebilecekler imkanlarla alakalı. Bunu iyi bir kamerası olan herkes sağlayabilir. Ancak profilinize yazdığınız bir kaç havalı cümle sizi özel yapar mı ? Hani arkadaşlık siteleri ve benzeri diğer pek çok uygulamada karşılaştığımız birbirinden farklı profil veya kişilerden duyduğumuz cümlelerden bazıları, örneğin; 'herkesle görüşmüyorum' ifadesiyle veya ne anlatılmak istendiğinin belli olmadığı havalı yazılarla ne demek isteniyor? Çok merak ediyorum :)

Arkadaşlık sitelerinde karşılaştığımız potansiyel bir partner veya biri, profilinde böylesi ifadeler kullanmışsa diğer kişide olumlu bir duygu uyandırmıyor olabilir mi? Bir dakika ya! Ben herkesim zaten. Ya da ne demek istiyorsun? Ben özel birimiyim? Yoo! Özel birisi de değilim. Yani herkes bir yerde özeldir ama öyle özel olmak falan beni bozar. :)  O halde beni herkesin dışında bırakan nedir? Ne yapınca herkes olmaktan çıkıyorum :) Lütfen bu hicivli üslubumu empati kurarak anlamaya çalışın. Demem o ki, kimse kimseye ilk başta böyle bir ifade kullanmamalı. Çünkü hepimiz yerine göre 'herkes' sayılırız.

Profil yazılarımız egolu olduğumuz izlenimi veriyor olabilir mi?

Herhangi bir arkadaşlık sitesinde kendinizi ifade ederken havalı, egolu görünen cümlelerle kendinizi ifade etmiş olabilirsiniz. Ancak egolu olmak konusu görecelidir ve kişiyle aranızdaki etkileşime göre değişiklik gösterebilir. Kimileri cümlelerinizden egolu olduğunuz sonucuna varabilirken diğerleri aynı fikirde olmayabilir. Ancak arkadaşlık sitelerinde profil oluştururken, profil yazımızda seçtiğimiz egolu cümlelerin (veya egolu olmadığını düşündüğümüz cümlelerin) potansiyel partnerler veya diğer kişiler üstünde çoğunlukla olumsuz etkisi olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Daha da kötüsü, cümlelerimizin egolu olduğumuz izlenimi verdiğinden haberimiz bile olmayabilir. Bazen, kişiler, kurduğumuz cümlelerin kendisinden ziyade, bu cümlelerin, bizim farkında olmadığımız, alt metninden çıkarımlar yaparak anlamayı tercih edebilirler. Bu yüzden profil yazısı deyip geçmemek gerekiyor. Biraz hassas ve düşünceli olmak arkadaşlık sitelerinde bir adım önde olmanızı sağlayabilir.

Fakat şu olasılığı da göz önünde bulunduralım. Genelde profillerinde bu tarz kısa ve havalı yazılar paylaşan kişiler aslında belli kriterleri olan kişilerden duyabileceğiniz gerçek cümlelerdir ve gerçekten herkesle görüşmeyebilirler. Bazı insanlar görece zordur. Bunu hepiniz bilirsiniz. Peki herkesle görüşmek kötü mü, veya herkes olmak kötümü ?  

Profil yazılarındaki giderli sözleri, aslında 18'lik bir kızın veya erkeğin kaprisi olarak duyunca, insan pek şaşırmıyor. Hani ergen diyorsunuz falan :) Yani demem o ki, okuduğumuz profil yazılarını kişilerin görüntüsü, yaşı, mesleği gibi faktörlerle değerlendiriyor ve genç yaşta birilerinin profilindeki iddialı yazıları pek önemsemiyor olabiliriz. Ancak bir yetişkinin veya yaşça çağdaşımız olan birinin profilinde yazdıkları söz konusu kişi için daha dikkat çekici gelebilir.  Bu bir kötümseme değil, lütfen yanlış anlamayın, sadece basit bir eleştiri. 

İnsanın rahat olmasını ve dilediği şekilde kendini ifade etmesini daima desteklemiş biriyimdir. Ancak bu tarz arkadaşlık sitelerinde sizin özgürlüğünüz veya kendinizi ifade ediş şekliniz zaman zaman partnerlerinizde egolu birisi olduğunuza dair bir ön yargı oluşturabilir. Özellikle de profilde gördüğümüz ve kişinin 'herkesle görüşmem' şeklinde yorumlanabilecek cümleleri biraz abes kaçabilir. Çünkü herkes olmak olgusu çok göreceli ve kanımca hafif bir ego veya küçümseme içeriyor gibi geliyor bana. E tabi haklı olmak zorunda değilim bu sadece basit bir eleştiri.. Olumlu cümleler içeren profillerin partner bulma üzerinde etkisi vardır demek mümkün mü ? Veya herkesle görüşmüyorum demek kişiyi daha çekici kılıyor olabilir mi ?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar