Arkadaşlık siteleri sosyal medyanın gölgesinde mi kaldı?Arkadaşlık siteleri, gönlü, yüreği veya yatağı boş olanların takıldığı sanal yerler mı?

Arkadaşlık siteleri neden bu kadar popüler? Arkadaşlık sitelerinde aşkı bulmak mümkün mü? Yani asıl soru şu; İnsanlar arkadaşlık sitelerinde gerçek aşkı bulmanın peşinde mi? Veya ‘biz arkadaşlık sitesinde aşkı bulduk mutluyuz’ diyenlerin hikayeleri gerçek mi? Yoksa bunlar sanal ortamdaki dayanağı olmayan asılsız ve tiraj yakalamak isteyen hikaye yazarlarının senaryosu mu? İşin ilginç yani bütün bu durumlar söz konusu. Zaten metin yazarlığı denen bir sektör var :)

Arkadaşlık siteleri günümüzde o kadar popülerlik kazanmış durumda ki, bunu bir iş kapısı olarak görüp bundan para kazanmak isteyen de aynı oranda çok. İşin aslı şu ki, bir zamanlar çok daha popüler olduğu iddia edilen bu arkadaşlık siteleri günümüzde de popülerliğini kaybetmiş demek çok doğru olmaz. Aksine sanki daha fazla bir ilgi varmış gibi. Çünkü internet sektörü gelişiyor ve 7 8 yıl öncesine bile kıyasen, erişim ve kullanım kolaylığı gittikçe artıyor. Bu da kullanıcı sayısını arttırıyor ve sektörün büyümesi de olağan. Aslında 7 8 yıl önceki zamana gidecek olursak, madalyonun diğer tarafında Facebook devreye giriyor!

Facebook bütün arkadaşlık sitelerini bitirdi mi?

Arkadaşlık siteleri artık, eşittir sosyal medya mı? Yoksa arkadaşlık siteleri halen kullanıcıların gözdesi mi?

Facebook’un özellikle yaklaşık 8 veya 9 yıl öncesindeki patlamasıyla tüm dünyadaki arkadaş olma prensibiyle çalışan web projeleri aslında çökmeye başladı. Çünkü büyük bir kesim hem işini hemde kişisel arkadaşlık ilişkilerini Facebook ortamına taşıdı. Bu durum özellikle de sosyal medya piyasalarında bulunan, arkadaşlık, tanışma, oyun ve benzeri sitelerinin bazılarını yok etti geri kalan hepsini ise küçülttü veya büyümelerini yavaşlattı. Arkadaşlık siteleri ve sosyal medya sitelerinin altını çizdim çünkü bu projeler web hizmeti sunarak kazanç sağlayan mecralardır. Bunun dışında fiziksel hizmet ve veya ürün satışı yapan web projeleri Facebook sayesinde zaten kazançlarını ikiye katladılar bile. Genel anlamda bu durumdan zarar gören ise arkadaşlık siteleri başta olmak üzere diğer sosyal mecralardır. Bu süreçte adını sanını hiç duymadığınız onlarca arkadaşlık sitesi projeleri tek tek kapandı. Facebook tan bile daha önce kurulan Facebook benzeri onlarca sosyal ağ siteleri bile kapanmak zorunda kaldı.

Facebook Facebook mu? Arkadaşlık sitesi mi?

E tabi aslında Facebook’un da bu arkadaşlık siteleri veya diğer sosyal ağ sitelerinden farkı yok, ama Facebook öylesine büyük bir yazılım yapılanması ki artık basit bir sosyal medya alt yapısı değil internetin ta kendisi haline geldi. Örneğin internet sektörüne yabancı anne babalarımız için internet demek facebook demek.

Arkadaşlık siteleri artık, eşittir sosyal medya mı?

Bu bağlamda bütün sosyal medya sitelerinin işini elinden alan Facebook, öylesine büyüdü ki, basit bir sosyal ağ projesinden dönüşüp, çoğu dünya devletlerinin artık müdahale etmekle uğraştığı dev bir sanal ortama dönüştü. Çünkü internet kullanıcısının çok çok büyük bir kısmı Facebook’un içinde.

Aslında Facebook’un bu derece büyümesi, özellikle arkadaşlık siteleri için iyi bir gelişme oldu. Çünkü bu durumun böyle olmasından ve belli başlı gizlilik vb gibi bir çok ayrıntılar falan derken artık insanlar, Facebook’un fazla geniş bir kitleye hitap etmesinden veya kişisel olarak anonim kalamamaktan ötürü ve benzeri güvenlik veya gizlilikle alakalı sebeplerden ötürü, bir zamanlar arkadaşlık sitelerinde aradıklarını maalesef Facebook üzerinden bulamaz veya arayamaz oldular.

Yukarı da da bahsettiğim üzere 7 8 yıl kadar önce, yani 2010 civarında Facebook’un gerçek anlamda patlamasıyla özellikle arkadaşlık siteleri sekteye uğradı çünkü Facebook sonuç olarak bir sosyal ağ yapısı idi ve o yıllarda arkadaşlık siteleri gibi partner arayışı içinde olanların da işini görebilen bir mecra olu verdi. E bu durum işi bilen için halen böyle tabiki. Ama yine de Facebook ta olaylar tam olarak arkadaşlık sitelerinden olduğu gibi yürümüyor. Ayrıca, kitle fazla geniş olduğu için hedef odaklı ilişki, tanışma ve arkadaşlık kurma şekli artık Facebook ile mümkün olamaz hâle geldi. Gizlililik anonim kalma vs derken Facebook arkadaşlık sitesi gibi olmaktan çok öte bir hal aldı. Bu duruma istinaden söyleyecek çok daha fazla ayrıntı var elbette. Ama bu yazımda başlı başına Facebook tan bahsetmek değil arkadaşlık sitelerinin Facebook karşısında ki düşüşü ve yine tekrar Facebook sayesinde yükselişinin altını çizmeye çalışıyorum.

Artık daha çok yatırım gerektiren arkadaşlık siteleri, insanların sandığı kadar kolay para kazanma mecrası olmaktan öte de bir sektör. Ayrıca, kolay para kazanmak olarak nitelenen arkadaşlık sitesi projeleri kesinlikle kolay para kazanılan mecralar değildir. Sonuç olarak diyebilirim ki, arkadaşlık siteleri zaman, para, sabır ve çok büyük bir emek isteyen sistemler bütünüdür

Arkadaşlık siteleri ve gelişmiş kişilik envanterleri

Özellikle psikologlar ile çalışan ve benzeri kişilik envanterleri oluşturarak kullanıcılarının genel davranış analizleriyle tamamen sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisi kurmak üzere algoritmalar geliştiren bazı siteler veya şirketler bu işte son derece başarılı. Yani bunlar arkadaşlık sitesi projesini iyi bir konuma taşımış bu işte başarılı olmuş şirketlerdir. Siberalem, Pembepanjur, ecift.com gibi en bilinenleridir. Dilersen Türkiye’nin En iyi Arkadaşlık Siteleri başlıklı yazımızdan en popüler arkadaşlık siteleriyle alakalı ayrıntılı yazımıza bakabilirsiniz

Yazımın başında anlatmaya çalıştığım insanların gönlü yüreği ve yatağı üçlemesine dönecek olursak diyebiliriz ki, insanların birlikteliklerin adını ne koyduklarının önemi yok! Keza bir gecelik ilişki veya daha da uzun süren ilişkilerin temelinde yatan çoğu zaman cinsellik olsa da, bilindiği üzere aşkın doğası sadece cinsellik ile sınırlı değildir. Açıkçası aşk’ın tanımını yapıp yazımın konudan çıkmasını istemem zira konumuz arkadaşlık siteleri. Teknoloji firmaları her ne kadar kişilik analizleriyle kendi arkadaşlık siteleri için daha sağlıklı ilişkiler sunmak için uğraşsa da üyelerinin gerçek hayatta karşılaşmalarına kadar olan süreçten sonra ellerinden hiç birşey gelmez.

Çünkü insan kimyası algoritmalardaki süper mantıklı kod sorguları gibi çalışmaz. Zaten arkadaşlık siteleri için, karşılıklı tanışmaların, yazılımsal düzeydeki davranış analizi önemlidir. Kişilerin gerçek hayatta karşılaştıktan sonraki uyumu için basit tahminler geliştirir. E artık yer mi yemezmi orasını kimse bilmiyor aslında :) Ayrıca bir çok farklı sosyal medya uygulamasına kayıt olurken Google'ın bile gerçeklik robotu var :) hani karakterleri girmenizi istiyor falan. Veya bazı görselleri seçmenizi istiyor dimi. E tabi bu başka bir konuya gider o yuzden kapattım burada.

Arkadaşlık sitelerinin bilimsel tarafı da işe yaramayabilir

Yani en iyi kişilik envanterleri bile kişiler bir araya geldiğinde tamamen çökebilir. Hani elektrik almak denen şey var ya, işte o olmadan hiç bir şey olmuyor. Elektrik alma meselesi aslında, biriyle cinsel anlamda birlikte olmayı istemek ve istememek arası gibi bir durumdur. Keza hemen şunu da hatırlatmak da fayda var. Her seks yaptığımız kişiye aşık olamayabiliyoruz. Yâni, temel içgüdümüz bazen evlenecek ve eğlenecek kişileri birbirine karıştırabiliyor. E ne de olsa söz konusu insan ise sonuç asla hesaplanamaz 😘 Ayrıca bu elektrik meselesini kolay kolay kimse yazılıma dönüştüremeyebilir veya hesaplayamaz🤗 Sorun yazılımda değil... İnsanda! Asıl soru ise bu bir sorun mu? E tabi bilemeyiz ;)

Yâni arkadaşlık sitelerinin kişilik envanterlerini oluşturan psikolog veya kurucuları bu ve benzeri durumlar için yazılım ve psikolojiyi birleştirir. Bunları algoritmalara nasıl dönüştürdükleri ayrı bir muamma ve başlı başına bir profesyonellik ve programcılık deneyimi gerektirebilir. Bu kötü mü? Tabiki hayır. Yeterli mi? Hiç yoktan iyidir…

Yukarıda da bahsettiğim sebeplerden ötürü arkadaşlık siteleri her zaman var olmaya devam edecek demek, şimdilik yerinde bir tespit olacaktır. Ancak bunu para kazanacak bir iş kapısı haline getirmek sanılandan çok daha zor. Yüz binleri bir araya getirip bir topluluk oluşturmak kulağa hoş gelebilir. Davulun sesi de uzaktan hoş gelir… Daha önce yazdığım Geleceğin arkadaşlık siteleri başlıklı yazıma mutlaka göz atın. Veya konuyla alakalı olarak Hürriyet gazetesindeki link şöyle https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/ask-varsa-seks-harika-40102973

Yorum Gönderme

0 Yorumlar